Kesk-Eestis asuvad kalastajate hulgas hinnatud veekogud Sinijärv ja Endla järv. Et need paiknevad Endla looduskaitsealal ja sihtkaitsevööndis, kehtivad seal käitumisele mõnevõrra rangemad piirangud. Vaatame üle, millega kalastushuviline nimetatud järvedele minnes arvestama peab.

- Vaade suvisele Endla järvele.
- Foto: Elo Raspel
Endla ja Sinijärvel ning neid ühendaval Räägu kanalil on lubatud liikuda (sh kalastada) 1. juulist kuni 31. märtsini. Kui eesmärk ei ole kalastamine, vaid kanuumatk või muud moodi veematk, on vaja Keskkonnaameti nõusolekut (liikumisluba). Selle saamiseks peaks kirjutama
[email protected].
Õiguse Endla ja Sinijärvel ning neid ühendaval Räägu kanalil kala püüda annab kalastuskaart ning kalastajale kehtib see ka liikumisloana. Ostetud kalastuskaart kehtib mõlemal veekogul, püügiperioodi pikkus on 24 tundi ja hind 5 eurot. Kalastuskaardi saab osta veebilehelt
kalaluba.ee kasvõi tund aega enne püügi alustamist. Kontrolli kindlasti ostu sooritades, et valitud ajavahemik on õige! Ära unusta kaasa võtta ka isikut tõendavat dokumenti.
Kalastusvahenditest on Endla järvel ja Sinijärvel lubatud kasutada lihtkäsiõnge, käsiõnge, spinningut, lendõnge ja sikutit. Kaldalt püüdmise võimalused on mõlemal järvel väga piiratud, enamuses kaldavööndis vohavad veetaimed või on õõtsik.
Artikkel jätkub pärast reklaami

- Linaskiõngitsejad suvisel Endla järvel.
Järvedel on lubatud kasutada mootorita ujuvvahendeid, milleks sobivad hästi aeru- ja kummipaadid. Endla järve põhjaosa, Nava jõe sissevoolu ja Räägu kanali väljavoolu juures võib suvel üllatada kaislate, kuppude, pilliroo ja teiste veetaimede rohkus, kust paadiga läbi pääsemine võib olla väga keeruline. Ka kuus lähestikku paiknevat saart vähendavad vabas vees liikumise võimalust. Mudane põhi, vaid paari meetrini ulatuv sügavus ja mitmekesine veetaimestik ongi iseloomulik nii Sinijärvele kui Endlale. Mootorpaadi kasutamise keeld on looduse säästmiseks mõistetav, erandid on lubatud teadus-, pääste- ja looduskaitselistel töödel. Reeglina on mõlemal järvel rahu ja vaikus garanteeritud, kui mitte arvestada lindude tiivuliste häälekust.
Et järved asuvad eraldatud looduse rüpes, tasub kohalejõudmiseks varuda aega. Paadirenti kohapeal ei ole. Sinijärveni viib Jõekülast ca 6,5 km pikkune kruusatee, mille lõpus on RMK hooldatav lõkke- ja telkimiskoht. Õige teeots on Tapiku pool tulles ca 400 m enne Jõeküla silda.

- Sinijärv ja Endla järv.
- Foto: Maa-amet
Endla järveni saab matkates ning samanimelist matkarada mööda Kärde poolt alustades on jalavaeva umbes 3 km, Tooma poolt lähenedes poolteist kilomeetrit rohkem. Kui on soov järvele oma paati kasutada, on üks võimalus sellega Kärde kraavi mööda järveni aerutada. Matkaraja Kärde-poolsest parklast viib kraavini paarisajameetrine tee, kraavist järveni on omakorda 2 km. Järve ääres on paadisild ja selle lähedal vana paadisadama lõkkekoht, kuhu võib ka telgi üles panna. Teine ööbimisvõimalus on Endla metsamaja, mida rendib RMK. Väljaspool ametlikke lõkkekohti tuld teha ei tohi, sama reegel kehtib ka telkimise kohta. Ükskõik, kas ööbitakse või mitte, lahkudes võta kaasa oma prügi!
Mõlemas järves elab kümmekond kalaliiki, kellest tuntumad püügikalad on linask, haug ja ahven. Ahvenal on koguseline piirang (15 kg), haugi püüdmisel võib kaasa võtta kuni viis kala, mis on vähemalt 50 cm pikkused. Arvesta, et linaski püügikeeld nendes järvedes kehtib 20. juulini! Hiljem võib kaasa võtta vähemalt 30 cm pikkuseid linaskeid. Mudamaitse on nendes järvedes linaskitele iseloomulik nüanss.

- Endla ja Sinijärve linaskid on tugeva mudamaitsega, aga püüginauding on võimas.
- Foto: Ralf Mae
Milline oli su saak, on vaja veebis viie päeva jooksul püügiaruandesse märkida. Kui see tegemata jääb, uut kalastuskaarti osta ei saa. Aruanne on vaja täita ka juhul, kui kalalkäik miskipärast ära jäi või saaki ei saadud.
Endla looduskaitseala kohta saab lisa lugeda
siit. RMK puhkekohad leiab
siit.
Kui märkad rikkumist, anna sellest teada riigiinfo telefonil 1247.
Ilusat looduspuhkust ja kivi kotti!
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood

Ülipõhjalik lugu peibutussöötade valikust ja segamise põhimõtetest. Lisatud retseptid!