• 11.07.25, 07:00

See saladuslik angerjas...

Parim aeg angerjapüügiks on suvi ning kõige põnevam püügiriist tema tabamiseks on tavaline põhjaõng. Millal angerjapüügiga algust teha ja kust seda kala otsida? Millise varustusega püük kõige paremini sujub? Kuidas tabatud angerjad hoida? Neile ja mitmetele teistele küsimustele me järgnevas loos vastuseid otsimegi. Lugu ilmus 2012. aasta suvises Kalastajas nr 64. Kirjatüki autor Harri Nurk lahkus taevastele kalavetele 3. jaanuaril 2020.
Ähijärvest püütud piraka tonkaangerjaga poseerib kala tabanud Pavel.
  • Ähijärvest püütud piraka tonkaangerjaga poseerib kala tabanud Pavel.
  • Foto: Harri Nurk
Angerjas on kala, mida mu vanaema pole kunagi puutunud ega söönud. Kord kalalt tulnud isa visati koos seljakotitäie angerjatega välkkiirelt ukse taha, saateks kisa, et kui väimees muidu ämmast lahti ei oska saada, siis nüüd on selleks maod majja toodud. Tagantjärele tundus see kõigile kohalolnutele naljakas ja tolle sündmuse järelkajasid jätkus veel aastateks pärast seda, kui korralik suitsuahjutäis isa püütud angerjaid isuga nahka oli pistetud. Ainuke, kes šokist kunagi üle ei saanud, oli vanamemm, kelle arust polnud angerjas mitte kala, vaid veemadu, kellest pidevalt igasuguseid hirmu- ja õudusjutte räägiti. Aasta oli siis 1970.

Seotud lood

Lood
  • 12.02.25, 15:00
Väljasuremisohus euroopa angerja arvukust mõjutavad paljud tegurid
2025. aasta kalaks valitud euroopa angerjas on väga eriline ning keerulise elutsükliga kala. Tema elu põhiaeg möödub Euroopa sisevetes, aga kudema siirdub ta Atlandi ookeani lääneossa Sargasso merre. Angerjast kirjutab Eesti Maaülikooli hüdrobioloogia ja kalanduse õppetooli kaasprofessor Arvo Tuvikene.
Lood
  • 27.04.25, 15:00
Meenutusi kunagisest angerjapüügist Ruhnu saarel
Oma 1939. aasta reisikirjas Ruhnu saarele (avaldatud sama aasta „Rahvalehes“) kirjutab loo autor, noor ajakirjanik Evald Voitk muu hulgas ka suvisest angerjapüügist saarerahva seas. Allpool katkendeid reisikirjast koos mõningate tähelepanekutega.
Lood
  • 12.05.25, 15:00
Söödavaria: ööuss on suure kala sööt
Kui algab tonkapüügihooaeg, võib öösiti linnade muruplatsidel ja haljasaladel, aga ka surnuaedades kohata taskulambiga tegelasi, kes, pea maas, midagi otsivad. Need on kalamehed, kes korjavad ööusse.
Lood
  • 08.04.25, 07:00
Võrtsjärve ja Vagula järve asustati angerjamaime
2. aprillil said aasta kala angerja varud täiendust Võrtsjärves ja Vagulas. Kuremaa, Kaiavere ja Saadjärve on plaanis angerjamaime asustada umbes kuu aja pärast.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 13:49
Merikoivula – koht, kus aeg peatub
Kui tekib tahtmine suvel pere või sõpradega mõnusasti puhata või lihtsalt argimured mõneks ajaks peast välja ajada, on paras aeg telefon välja lülitada ning sõita Soome puhkama ja miks mitte ka kala püüdma. Selleks sobib suurepäraselt Turu saarestikus merekaldal asuv ning eestlastele kuuluv privaatne ja maaliline Merikoivula.
Tagasi Kalastaja esilehele