• 16.07.25, 22:08

Rootslased kardavad, et ogaliku plahvatuslik levik hävitab Läänemere

Ogalik on Rootsi idarannikul nii kiiresti ja ulatuslikult levinud, et ähvardab sealse ökosüsteemi segi pöörata. Rootsi majanduslehe Dagens Industri arvates peavad teised Läänemere-äärsed riigid sarnaselt Eesti ja Lätiga piirama traalpüüki, et räime ja heeringa populatsioonid püsiks ning ogalikke ohjes hoiaks.
Ogaliku arvukus Rootsi idarannikul on kasvanud mitme tuhande protsendi võrra ning ähvardab kogu Läänemere ökosüsteemi segi paisata.
  • Ogaliku arvukus Rootsi idarannikul on kasvanud mitme tuhande protsendi võrra ning ähvardab kogu Läänemere ökosüsteemi segi paisata.
  • Foto: Shutterstock
Neil, kes on sel suvel proovinud Rootsi idarannikul õngitseda, on kala kohe võtnud. Ujuk vajub sekundi või paari jooksul vee alla. Kuid konksu otsas ei ole ahven ega isegi särg, vaid ogalik, millest Rootsi ranniku lahesopid kubisevad.

Seotud lood

Lood
  • 07.07.25, 14:45
Kalastaja suitsukalakool: räime suitsutamine on ilmatuma lihtne
Kui räim on rannas, saab osav püüdja paari tunniga Tallinna lahe äärde jäävalt sadamakailt oma viis kilo kätte. Esimestel kordadel saab see soolatud, praetud, marineeritud või kuivatatud. Järgmistel päevadel saavad oma osa ka sugulased ja naabrid. Edasi oleks tore räimi ka töö juurde kolleegidele viia, aga toorelt neid viia ei saa ja võõrastele puhastada ning praadida kah hästi ei viitsi. Tuleb leida moodus, kuidas saaks korraga ja lihtsalt maitsvaks palju räime. Siin tulebki appi suitsutamine.
Lood
  • 04.06.25, 07:15
Räimepüügiks kasuta ikka räimemängu!
Kui kevad- ja suveõhtutel räimeparved sadamatesse ujuvad, on tagumine aeg haarata nurgast ritv ning pannitäis hõbedasi kalakesi kinni püüda. Kõige hõlpsam on seda teha räimerakenduse abil.
Lood
  • 09.04.25, 15:00
Neid nõuandeid järgides saad Läänemerest suuri lõhesid
Eesti lõhetrollija 10 käsku
Suur kala sööstab rullikärina saatel edasi-tagasi. Paat on kolmveerand tundi kestnud võitluse ajal umbes kuus kilomeetrit edasi liikunud. Lõpuks kala väsib, aga nüüd tekib mure – hiigelsuure kahva vars ei pea raskusele vastu ja paindub kõveraks. Läbi häda õnnestub kahel mehel ligi 17 kilogrammi kaaluv lõhe pardale vinnata. Nad on nüüd tõestanud, et Eesti rannikul saab sama edukalt lõhekalasid trollida nagu Soomes. Kui mitte pareminigi.
Lood
  • 16.03.25, 15:00
Kalade õppimisvõime: kas haugi mälu on kuus sekundit või mäletab ta landi värvi ka kuu aega hiljem?
Kalade mälu ja õppimisvõime kohta liigub mitmeid müüte. Tõsi, konksu otsast pääsenud haug võib pikemalt mõtlemata järgmise heitega uuesti landi otsa jääda. Samas mäletavad lõhilased, aga ka nt latikas suurepäraselt sadade kilomeetrite kaugusel asuvaid kudealasid ja teed nendeni. Kas ühed kalaliigid on targemad kui teised? Kalade õppimisvõimet on akvaariumikatsete käigus piisavalt uuritud ja nii mõndagi ka teada saadud.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 13:49
Merikoivula – koht, kus aeg peatub
Kui tekib tahtmine suvel pere või sõpradega mõnusasti puhata või lihtsalt argimured mõneks ajaks peast välja ajada, on paras aeg telefon välja lülitada ning sõita Soome puhkama ja miks mitte ka kala püüdma. Selleks sobib suurepäraselt Turu saarestikus merekaldal asuv ning eestlastele kuuluv privaatne ja maaliline Merikoivula.
Tagasi Kalastaja esilehele