• 10.07.25, 15:15

Kas landivärvidel on tähtsust?

Küllap on seda pealkirjas toodud küsimust vähemalt korra endale esitanud iga kalamees. Kui palju me sellest üleüldse teame? Kas landitootjatel on üldse mõtet pingutada, et kujutada peibutisel maksimaalse täpsusega kalasoomuseid, uimi, silmi jt detaile, mis on iseloomulikud imiteeritava saakkala välimusele? Kui jah, siis kui suures ulatuses mõjutab peibutise värv röövkala huvitumist antud söödast? Kas kõik need mustmiljon erinevat värvingut, mida kalastustarvete kaupluste landiriiulitelt leida võib, on ainult kalameeste püüdmiseks või eksisteerib nende järele ka reaalne vajadus?
Kas landivärvidel on tähtsust?
  • Foto: Piotr Piskorski
Iga kalamees kuulnud jutte stiilis, et mingil järvel võtab haug hästi näiteks kuldset pöörlevat, mingil teisel aga tahab ainult hõbedast. Või et mingil jõelõigul peab turva saamiseks olema vobleril kindlasti helesinine selg, samas kui musta selja ja hõbedase küljega lanti võibki jääda loopima, ilma et saadaks ainsatki kontakti kalaga. Minult kui landitootjalt küsitakse sageli niisuguste juttude kohta arvamust ja palutakse anda oma professionaalne hinnang. Alljärgnevas loos üritan ma landivärvidega seotud temaatikat veidi lahti seletada, küll mitte landitootja, vaid diplomeeritud ihtüoloogi silmade läbi. Kõik see, mis jutuks tuleb, on teaduslikult kontrollitud ja kinnituse leidnud.

Seotud lood

Lood
  • 30.04.25, 07:46
Parimad landid meie rannikumeres haugi püüdmiseks
10 hea käega haugikütti kirjeldavad oma kolme lemmikut
Kalastaja esitas kümnele kõva haugipüüdja kuulsusega kalamehele ühe küsimuse: „Kui sa tohiksid rannikumeres haugi püüdmiseks kaasa võtta ainult kolm lanti, siis millised sa kaasa haaraksid ja miks?“ Loe siit, mida me teada saime.
Lood
  • 10.06.25, 15:00
Jõeforelli ööpüük toob veest suurimad täpilised
Öine jõeforellipüük erineb päevasest õige mitmete momentide poolest. Neist olulisim on vast see, et öösel on oma varjepaikadest väljas ka suured ja väga suured jõeforellid, kes suvel muul ajal eriti ei toitugi, ning söövad üsna aplalt kõike, mis liigub. Seetõttu pakub ööpüük võimalust tabada niisuguseid trofeekalu, kelle nägemisest päeval võib vaid unistada.
Lood
  • 15.02.25, 15:00
Kuu faasid, Purkinje efekt ning landivärvide sobivus ja intensiivsus
Mis on Purkinje efekt? Kuidas paistavad erinevad värvid erinevates valgusoludes? Kas seda saab ka reaalsel kalapüügil kuidagi arvesse võtta?
Lood
  • 28.05.25, 08:19
Twitching: ülitõhus püügitehnika haugi- ja ahvenapüügiks vobleritega
Twitching on maailmas ülipopulaarne püügistiil ning seda kasutavad võrdse eduga nii harrastajad kui võistluskalastajad. Püügiviis on suunatud erinevate röövkalade tabamisele, olles väga produktiivne erinevates veekogudes ja eri aastaaegadel. Missugust varustust meil tarvis läheb ning kuidas ja kus püük toimub, seda järgnevas loos vaatlemegi.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 13:49
Merikoivula – koht, kus aeg peatub
Kui tekib tahtmine suvel pere või sõpradega mõnusasti puhata või lihtsalt argimured mõneks ajaks peast välja ajada, on paras aeg telefon välja lülitada ning sõita Soome puhkama ja miks mitte ka kala püüdma. Selleks sobib suurepäraselt Turu saarestikus merekaldal asuv ning eestlastele kuuluv privaatne ja maaliline Merikoivula.
Tagasi Kalastaja esilehele