LIVE-sonarite paigaldamiseks paadile on mitmeid viise. Olen Lowrance’i Active Targeti ja selle varasema versiooniga Livesightiga nüüdseks mitu aastat püüdnud ja üritan siinkohal kirjeldada, milline on minu arusaam ja kogemus, kuidas ja kuhu peaks LIVE-sonareid paigaldama ja kui palju neid vaja on, kirjutab Alexander Andrusenko.

- Foto: Alexander Andrusenko
LIVE-sonarid on muutunud äärmiselt populaarseks kõikjal maailmas ja paljud tõsised kalamehed ei kujuta ilma selle süsteemita oma elu ja kalapüüki enam ettegi. Võin öelda, et kui LIVE-sonar endale selgeks teha, jaguneb elu piltlikult öeldes kaheks – enne ja pärast. Täpselt nii oli ka minuga, kui ma Lowrance’i Active Targetit kasutama hakkasin ja selle selgeks õppisin. On tõsiasi, et osade püügiviiside puhul on LIVE-sonar sisuliselt asendamatu ja ilma selleta on teatud kala saada praktiliselt võimatu. Eks proovi näiteks püüda stabiilselt koha mõnest järvest või jõest, kui koha ujub pooles vees ja jigile ei reageeri! Harilikult käib jigipüük ju põhjast, aga mida teha siis, kui kala on mitu meetrit kõrgemal? Varem ei teadnud me üldse, et koha võib pooles vees oma saaki jahtida, aga kui tekkisid LIVE-süsteemid, hakkasime kala käitumisest hoopis paremini aru saama. Selgus, et nii koha kui haug võivad teatud hetkedel ujuda keskvees või lausa pinnakihis ja neid on võimalik sealt väga edukalt ka püüda. Need päevad, kui me varem arvasime, et täna on vist õhurõhk liiga madal või kuu vales faasis ja kala lihtsalt ei võta, asendusid selgema arusaamaga, kus kala parajasti asub ja mida ta tahab. Samuti sai võimalikuks ka saaki selekteerida, s.t püüda ainult trofeekala, mitte aga kõike, mis konksu otsa satub või kipub.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Live-sonar pakub kalamehele reaalajas detailset pilti vee all toimuvast, võimaldades lisaks kala olemasolule hinnata ka selle suurust ja isegi liiki. See tehnoloogia võimaldab koguda oluliselt rohkem infot, kui see varem võimalik oli ning suurendada märkimisväärselt püügi efektiivsust.
Uus Lowrance Active Target live-andur on üllatavalt detailirohke pildiga.
Selle seadmega varustatud paatides tabatakse kenasid kalu nii Pärnu jõel, Võrtsjärvel kui ka mujal.
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.