Robert Allpere (1911–1994, kuni 1935 Alber) oli Eesti tuntumaid forellikütte, forellipüügi teoreetikuid ning kalakaitsjaid.

- Robert Allpere koos abikaasaga 1951. aastal Tarbjal.
- Foto: Erakogu
Allpere sündis Narvas, õppis 1930ndatel aastatel Tartu Ülikoolis matemaatikat ning kuulus üliõpilasseltsi „Veljesto“. Selle liikmeteks olid ka mitmeid Eesti tuntuimad kirjanikud ja luuletajad, mistõttu tema teadmised kirjanduses ja kunstis kujunesid märkimisväärseteks. Saksa okupatsiooni ajal osales ta põrandaaluses vastupanuliikumises, aidates Saksa kutsealuseid mehi Soome. Sõjajärgse elu veetis ta Paides ning rööbiti pedagoogitööga tegeles ka poksi, lauatennise ja kalapüügiga, spetsialiseerudes jõeforellipüügile eeskätt Järvamaal Põltsamaa vesikonna jõgede ülemjooksudel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Metallitööstur Karl Graudin (sünd 1881, surmaaeg teadmata) oli 1930ndatel aastatel advokaat August Möldri kõrval teine tuntum lõhepüüdja Tallinnas.
Eesti maalikunstnike seas oli tuntumaid kalamehi Elmar Kits (1913–1972).
Tartus sündinud Karl Ehrmann (1905–1975, alates 1937 Eerme) oli 1920.–1930. aastate Võru tuntumaid kalameestest kirjamehi. Meie kalandusalasesse ilukirjanduslikku kirjasõnasse on ta end jäädvustanud suurepärase sõnameistrina, kellele võrdset on raske leida.
Klassikalise filoloogi ja Tartu Ülikooli õppejõu Ülo Torpatsi (1920–1988) näol oli tegu mitte ainult Lõuna-Eesti ühe osavama sõjajärgse aja forellipüüdjaga, vaid ühtlasi ka ühe suurema forellijõgede eest hoolt kandjaga.
Kui tekib tahtmine suvel pere või sõpradega mõnusasti puhata või lihtsalt argimured mõneks ajaks peast välja ajada, on paras aeg telefon välja lülitada ning sõita Soome puhkama ja miks mitte ka kala püüdma. Selleks sobib suurepäraselt Turu saarestikus merekaldal asuv ning eestlastele kuuluv privaatne ja maaliline Merikoivula.