N-ö klassikaline kala hingab vees lahustunud hapnikku, mida nimetatakse ka veeshingamiseks. On olemas aga rida liike, kes on võimelised hingama samasugust 21% hapnikusisaldusega õhku nagu inimenegi.
Tõsi, neid liike on kõvasti rohkem troopikas kui meie koduses parasvöötmes, kuid üksikuid leidub ka meil – näiteks Emajõe sonnides, Võrtsjärve kaldaservades ja mitmel pool mujalgi elutsev vingerjas (lad Misgurnus fossilis). Vingerjas on kuni 30 cm pikkune rulja kehaehitusega öise eluviisiga kala, kellele meeldivad madalad ja mudased sopid. Kalamehe õnge otsa satub ta harva ja kui satubki, tasub see piiksuvat häält tegev kala elusana tagasi lasta, sest tegemist on Eestis kaitsealuse liigiga.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Vastus on, et vahetavad ning kuidas veel! Valmistuge üheks eriti mahlakaks peatükiks. Toome näite ühest huvitavast liigist.
Tõsiasi on, et tunnevad küll ja väga hästi! Lausa nii hästi, et annavad silmad ette isegi koerale.
Kuidas näevad kalad kaldal askeldavat inimest? Kas forellipüügil kamoflaažmustriga riiete kandmine on õigustatud? Millised kalad näevad paremini kui teised?
Viimastel aastatel näib selle heeringalise arvukus tõusnud olevat.
Kui tekib tahtmine suvel pere või sõpradega mõnusasti puhata või lihtsalt argimured mõneks ajaks peast välja ajada, on paras aeg telefon välja lülitada ning sõita Soome puhkama ja miks mitte ka kala püüdma. Selleks sobib suurepäraselt Turu saarestikus merekaldal asuv ning eestlastele kuuluv privaatne ja maaliline Merikoivula.