• 15.04.25, 07:00

Kalateadlane vastab: kui hästi kalad näevad?

Kuidas näevad kalad kaldal askeldavat inimest? Kas forellipüügil kamoflaažmustriga riiete kandmine on õigustatud? Millised kalad näevad paremini kui teised?
Kalateadlane vastab: kui hästi kalad näevad?
  • Foto: Randel Kreitsberg
Kalade nägemisvõime juures huvitab kalameest palju erinevaid aspekte: kui hästi näeb kala kaldal liikuvat kalameest, kui hästi näeb ta lanti või õngesööta, kui palju näeb kala värve, kuidas näeb kala pimedas jne. Õnneks on kalade nägemine väga hästi uuritud, sest vesi juhib halvasti valgust ja seetõttu on evolutsiooni käigus välja kujunenud mitmeid huvitavaid lahendusi.

Seotud lood

Lood
  • 08.04.25, 15:00
Pilk olmeheitvette: kuidas meie igapäevane elu mõjutab kalu
Mida sisaldab meie igapäevane olmeheitvesi ning kuidas mõjutab kalade elu pesupulbri, ibuprofeeni, kätekreemi ja lõhnaõli kasutamine?
Lood
  • 07.04.25, 07:00
Valdav osa kaladest hakkab kaaslast otsima kevadvete vulina peale
Kevad on käes, veed voolavad ja veri vemmeldab – seda ennekõike nendel loomaliikidel, kelle elurütm on otseselt seotud ümbritsevate temperatuuridega. Niisugusteks loomadeks on ka kalad. Isegi kui lõhilased eelistavad hilissügisest kaamost ning lutsu ajab pöördesse südatalvine tuisuöö, hakkab valdav osa kaladest, kes natuke varem, kes hiljem, kaaslast otsima ikka kevadvete vulina peale. Kuidas kaladel need asjad täpsemalt käivad?
Lood
  • 03.03.25, 15:00
Püüa ja vabasta kalastusviis muudab kalade käitumist pikaks ajaks
On hästi teada, et mingites oludes võib sportlik kalapüük osutuda kalavarudele sama ohtlikuks kui kutseline püük – olgu siis juhtudel, kui mingi piirkond osutub kalameeste seas eriti populaarseks või on mõni eriti atraktiivne liik püüdjate kõrgendatud tähelepanu all. Just selle viimase olukorra lahendamiseks on tihti kasutusel püüa ja vabasta stiilis püügipiirang.
Lood
  • 17.01.25, 13:10
Kalad versus müra – kes jääb peale?
Tartu kalameeste seas liigub kaks linnalegendi. Ajaliselt esimene on pärit ajast, mil Võrtsjärve põhjatippu, Rannu Jõesuusse, ehitati Suur-Emajõe väljavoolule uut silda. Toona kirjeldasid kohalikud mehed, kuidas jõesuudmes kala massiliselt kogunes, kuid sillaehituse hirmus silla alt läbi ujuda ja jõkke liikuda ei julgenud. Teine lugu on seotud latikate ja kohade liikumisega Tartu linna vahel – nii uue Vabaduse kui ka Ihaste silla ehitamisel olevat kalaparved kogunenud vahetult silla lähedusse allavoolu, julgemata sillaehituse piirkonnast läbi ujuda. Kui palju on sellistes tähelepanekutes tõtt ja kui palju kalameeste fantaasiat, seda püüamegi seekord lahti harutada.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele