• 12.05.25, 07:00

Inimeste rahustid muudavad lõhede noorkalad hulljulgeks

Veekeskkonda jõudvad ravimid on reostust uurivate teadlaste jaoks päevakajaliseks ja tähtsaks teemaks. Suures plaanis jõuavad kõik inimeste keha läbivad ravimid lõppkokkuvõtted veekeskkonda. Kui meie keha suudab ravimit ainevahetuse käigus muuta, siis väljutatakse ainevahetuse jäägid; küll aga on hulgaliselt ka selliseid ravimeid, mis muutmata kujul meie keha ja reoveepuhasteid läbides keskkonda jõuavad.
Inimeste rahustid muudavad lõhede noorkalad hulljulgeks
  • Foto: Randel Kreitsberg
Miks see halb on? Sellepärast, et evolutsiooni käigus kujunenud rakusisesed ja rakkudevahelised protsessid on nii inimesel kui kaladel vägagi sarnased ning ravim, mis mõjutab inimest, mõjutab ka kalu. Nii ongi hulgaliselt uuringuid, mis kirjeldavad narkootikumide, kofeiini või antibeebipillide mõju kalade käitumisele, kuni selleni välja, et inimeste hormonaalravimid panevad vette jõudnuna kalad oma sugu muutma. Ilmselgelt pole see soovitav, et suurlinnast allavoolu jäävad kalad kõik ühtmoodi emased või isased on, uimaselt ujuvad ning saaki püüda ei suuda.

Seotud lood

Lood
  • 08.04.25, 15:00
Pilk olmeheitvette: kuidas meie igapäevane elu mõjutab kalu
Mida sisaldab meie igapäevane olmeheitvesi ning kuidas mõjutab kalade elu pesupulbri, ibuprofeeni, kätekreemi ja lõhnaõli kasutamine?
Lood
  • 17.02.25, 07:00
Kalasööjat räime mine püüa või landiga!
Räimed on teadupoolest planktontoidulised. Hiljutises rootslaste uuringus leidsid aga Uppsala Ülikooli teadlased, et Rootsi rannikul elavate suurte räimede näol on tegemist pesueht kiskjatega, kirjutab Tartu Ülikooli ökotoksikoloogia kaasprofessor Randel Kreitsberg.
Lood
  • 27.01.25, 11:45
Kahjulikku mikroplasti leidub pea kõigis inimtoiduks tarvitatavates kalades ja mereloomades
Looduskeskkonda jõudnud plastprügi jõuab ringiga tagasi ka inimeseni, sealhulgas läbi meie toidulaua, kirjutab Tartu Ülikooli ökotoksikoloogia kaasprofessor Randel Kreitsberg.
Lood
  • 21.04.25, 07:00
Seni lahendamata mõistatus – kalade kuderänded sünnijõkke
Kuidas see pealtnäha lihtne fenomen – kodujõkke kudema pürgimine – tegelikult toimub, ei teata täpselt veel tänapäevalgi.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele