Rannikumeri, Võrtsjärv, Pärnu jõgi, Peipsi järv, Emajõgi ja teised paigad – kõikjal käib suvine kalapüük täistuuridel. Jagame selles nädalaülevaates infot, et saaksid oma kalaretki paremini planeerida. Kivi kotti!

- Spinningupüügi EMV Emajõe etapi võitja Robert Samarüütel.
- Foto: Juhko Voomets
Emajõe vesi langeb, aga kohaga on pigem kehvasti
Emajõe veetemperatuur on soojade ilmadega tõusnud ning veetase hakanud viimase nädalaga vaikselt langema (olles siiski endiselt suve mõistes ebatavaliselt kõrge). Kohasaagid jõel on aga heitlikud – midagi saadakse ja kohati ka ilusaid kalu, samas on hulk mehi, kes oskavad püüda, aga kel pole viimasest ajast ette näidata ühtegi kotikala.
Vobleri Tartu kaupluses töötav Alan Priidel ütles Kalastajale, et viimase nädalaga olukord Emajõel laias plaanis märkimisväärselt muutunud ei ole. „Kohapüük on hetkel jätkuvalt põhiline asi, millega tegeletakse, aga korralikku kala on pigem vähe, enamuses tuleb püüki alamõõduline koha. Kõik ootavad, et veetaseme langus ja vee soojenemine panevad kala lõpuks koralikult sööma,“ ütles ta. „Viimaste päevade ilusad ilmad on ajanud paadimehed liikvele, jõel on hullumaja, paat on paadis kinni. Lõbusõitjaid on nii palju, et normaalselt püüda pole võimalik.“
Mida kliendid räägivad? „Mitmel pool Peipsil hakkas ilusat ahvenat tulema, kliendid ostavad tutirakendusi. Linaskisööta läheb kah üle keskmise palju, kuskil järvedes püüavad ja saavad kenasti linaskit ja latikat. Ukrainlased õngitsevad kokre. Peamiselt aga kirutakse kehva suve ja viletsat kohapüüki.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ka tartlane Renaldo Rattasepp kinnitas, et tema tuttavatel on viimase nädala kohasaagid olnud pigem viletsad ja kuna käivitavat infot pole, ei ole ta ise hiljuti jõel käinud. „Koha tuleb praegu kehvasti, korralikud kalad on viimase nädala sees olnud pigem haruldased, aga kes viitsib päev otsa tööd teha, see midagi loodetavasti saab. Samas hea uudis on see, et Emajõe vesi on hakanud vaikselt langema ning veetemperatuur tõusma. See annab lootust, et ehk hakkab püük lõpuks paremaks minema,“ ütles Rattasepp. „Üks tuttav käis hiljuti Vorbusel, sai üllatuseks viis korralikku latikat. Tundub, et see kõrge vesi latikale istub. Ka angerjat on hakanud lõpuks tilkuma. Juttude põhjal püüavad mehed Ilmatsalu järvest ilusat linaskit ja sekka tuleb ka karpe, aga sinna ma ise saanud ei ole.“
Mingi ülevaate Emajõe kalapüügist andis ka läinud nädalavahetusel, 28. juunil peetud spinningupüügi Eesti meistrivõistluste kolmas etapp. Emajões on suve kohta palju vett ning tugev vool, sestap olid ka püügitingimused teistsugused kui harilikult sel ajal.
Emajõe etapi võitsid kohapüügile panustanud Juhko Voomets ja Robert Samarüütel, kes tabasid võistluste ajal umbes 25 koha. Kaladest vaid kuus olid võistlusmõõdus, ülejäänud jäid alla 50 cm. Voomets ja Samarüütel püüdsid madalamapoolsest, 3–4,5 meetri sügavusest veest, kasutades 20–24 grammi raskuseid jigipäid. Peaaegu kõik tabatud kalad saadi naturaalseis toonides 12,5 cm Rapala Kickman silikoonidega. Emajõe alamjooksu sügavamatele kohakohtadele rõhku pannud konkurentidel nii hästi ei läinud.
Edu tõi võistlusel ka haugipüük — hõbemedali saanud Timo Tintse koos paarimees Kaimo Salumetsaga lülitusid pärast paaritunnist tulutut kohapüüki ümber haugile ning tabasid kaldarohtude ääres püüdes neli võistlusmõõdu alampiiri ületavat kala. Emajõe viidikas on teadaolevalt kaldataimede vahel kudemistoimetusi tegemas, sestap võib olla mõistlik kalda ääres püüda ka praegu. Kui soovid lugeda spinningupüügi EMV Emajõe etapi kokkuvõtet, siis seda saad teha
siin.
Tartlasest spinningusportlane Imre Ossul lausus Kalastajale, et Emajõe kesk- ja ülemjooksul on hakatud rohkem püüdma kalatüki või elussöödaga põhjaõngega ning sel moel on saadud ilusaid kohakalu. Emajõe kohatonkatamise peensustest saad lugeda
sellest artiklist.
Võrtsjärv on heas vormis
Imre Ossuli sõnul saadakse sobiva tuule korral (see veekogu on tuntud oma vastiku laine poolest, mis juba 5–6 m/s puhuva tuulega võib püügi väga ebameeldivaks muuta – toim) ilusaid kohakalu ka Võrtsjärvest. „Lõunaosas võttis paremini, põhjapoolses järveosas oli kehv,“ lisas Ossul. „Püük käib live-anduritega, põhjajigitamine muutub päev-päevalt keerulisemaks. Koha on järve pinnakihtides, pooleteise või isegi vaid ühe meetri sügavusel. Peibutise värvidega on nii ja naa, tasub eksperimenteerida.“
2. juulil Võrtsjärve lõunaosas giidipäeva teinud Rainer Mahl lausus Kalastajale, et sealses, järve põhjapoolse piirkonnaga võrreldes sügavamas vees toimisid koha püüdmisel hästi
12,5 cm Rapala CrushCity the Kickman silikoonid, värvidest toimis hästi Sparkle Shad. Töötas ka
K.P. Lazy Shad viietolline silikoon. „Püüdsime live-anduriga, koos kliendiga. Ma ise püüdsin vähe, aga klient sai umbes kuuekilose koha ja ilusaid söögikalu saime mitmeid. Suure kala lasime tagasi,“ rääkis Mahl.
Ta lisas, et ühel hetkel nägid nad anduri ekraanil, et kohad ujuvad peibutisele järgi, aga lanti ära ei võta. „Mõtlesime siis, et proovime midagi muud, ja panime otsa
Rapala The Curli sirpsaba, sama Sparkle Shad värvitooniga. Sirpsaba hakkas kohe tööle, saime sellega järjest kalu. Tundub, et mingil hetkel tahtis koha teistsuguse mänguga peibutist,“ nentis Mahl.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Mahli paatkond püüdis koha poolest veest või isegi ülemisest kolmandikust. „Mingit erilist põhjas sagimist me ei täheldanud, kala oli n-ö lennus,“ lisas ta. Kasutusel olid 5-grammised jigipead, kuigi Mahli arvates võinuks 2. juuli tuulevaikuses Võrtsjärvel püüda ka nelja- või isegi kolmegrammistega.
Stabiilselt head ajad Saaremaal
Viimase nädala tugevad ja kohati väga tugevad tuuled ei ole seganud saarlastel edukalt merehaugi ja teisigi kalu püüda. Erinevalt Lääne-Eesti haugiplatsidest, eriti Vormsi saare ümbrusest, said saarlased muretult merele ka läinud nädala lõpus ning käesoleva nädala alguses – on ju saar ümmargune ning varjulise sopikese leiab alati.

- Ivari Pihl 30. juunil Saaremaal Muratsi lahelt tabatud haugiga.
- Foto: Rain Väät
Kalagiidi teenust pakkuva saarlase Ivari Pihli sõnul leiab kogenud püüdja alati koha, kus kala püüda. „Hiljuti olid haugid väga aktiivsed Kuressaare all, saime palju hea söögikala mõõduga 55–60 cm hauge,“ ütles Pihl. „Ka säinas on hästi aktiivne ja suurtes parvedes, neile peale sattudes võib saada vägeva elamuse.“
Ahvena kohta Pihlil Kalastajale erilisi uudiseid edastada ei olnud. Üksikuid triibusid on ta ise või tema paadikaaslased haugipüügi käigus saanud, kuid ei midagi märkimisväärset. „Haugi tasuks praegu otsida rohustest kohtadest, sellistest paikadest, kus madal sügavamaks üle läheb ning kus on veetaimi,“ soovitas Pihl. Säinaparved seevastu liikuvat mööda madalikke ja platoosid, sageli olla neid näha Saaremaa põhjarannikul.
Hiiumaal saadakse haugi ja lesta
Hiiumaal on viimase nädala põhitegijaks olnud haug, aga kuna saare põhja- ja loodeosa vesi on juuli alguse kohta ebaharilikult külm, püütakse ja saadakse üllatuslikult ka lesta.
Hanno Kask teatas neljapäeva pärastlõunal, et Hiiumaa ümbrusest tuleb hetkel kõige paremini haugi. „Nüüd on see hetk käes, kus kõik saavad – isegi need, kes üldse ei tohiks saada. Haugi tuleb peaaegu igalt poolt, kus siin paremad haugikohad on, ja limiiti on üsna kerge täis püüda,“ rääkis ta. „Teine huvitav püügikala on hetkel lest, mida samuti tonkadega saadakse. Tavaliselt läheb lest pärast kudemist sügavasse, kus on jahedam vesi, aga sel aastal on vesi avamere pool veel külm, ainult 16 kraadi, ja lest on tonka püügikaugusel täitsa olemas. Põhiline lestapüügiala on Lehtmast Kalanani ning peaaegu kõik klassikalised lestakohad toimivad.“
„Hiiumaalt saavad praegu haugi ka need, kes seda saama ei peaks,“ ütles Hanno Kask.
Aga kuidas on ahvenaga? „Suursadamas on ahvenat kuigi palju sees, aga mitte massiliselt; teistes sadamates ei näi hetkel olevat peaaegu üldse. Merest sain haugipüügi käigus kah ühe ilusa suure ahvena, aga üldiselt praegu head ahvenapüüki ei ole. Ja säinas on ikka veel kadunud. Samas praegu läksid ilmad soojaks ning olukord kalarindel võib päevadega muutuda. Juba homme-ülehomme võivad sadamad ahvenat ja säinast miimoodi täis olla, et kõik rebivad õlad valusaks.“
Ka Kärdlas kalastus- ja paaditarvete kauplust pidav Taido Elmi kinnitas Kalastajale, et viimase nädala märksõnaks on olnud haug. „Haug võtab praegu väga-väga hästi. Käiakse nii paadi kui pükstega, kahlamiseks paremad piirkonnad on Sarve kant, Heltermaa ümbrus, Sääre nina jt. Ma arvan, et praegu saavad küll kõik haugi kätte. Samas ahvenat on hetkel vähe, peaaegu et polegi. Vaikse ilmaga sai merest võrguga ka siiga, aga eilne torm lõi kõik segi. Samas suvel on tuul hea, toob värsket vett ja paneb kala liikuma. Muidu püüad ühe lahe tühjaks ja kui kala peale ei tule, siis ongi suur tühjus,“ rääkis Elmi.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Mida kliendid kõige enam ostavad? „Puhas haugipüük on praegu. Klassikalisi haugilante läheb kõige rohkem.“
Pärnu kudemata kohad
Paistab, et Pärnu jõe kohadel ei ole vähemalt osaliselt õnnestunud tänavu kudeda. Nii näiteks tabas kalagiid Timo Tintse 2. juulil kaks koha, kellel mari sees.
Koos perega Pärnu jõel aega veetnud Tintse paatkond sai püügipäeva lõpuks seitse söögisuuruses kohakala. Live-anduri näitusid oli arvukalt, ka soliidsete gabariitidega kalade omi, kuid koha oli pigem passiivne, aktiveerudes vaid ajutiselt.
Osa Pärnu jõe kohadest on veel kudemata.
Sarnast infot sai Kalastaja 2. ja 3. juulil Pärnu jõel koha püüdnud Tõnu Väädilt. Väät ütles, et vaid umbes üks koha paarikümnest lasi end peibutisega mingilgi määral mõjutada, ülejäänud 19 tundusid landi suhtest apaatsed olevat. Närvule võtule vaatamata õnnestus Tõnul püügisessiooni lõpuks limiit mõlemal päeval täis saada.
Traditsioonilist põhjajigitamist tegevad kohapüüdjad Pärnu jõel tulemustega ei hiilga, saadakse üksikuid kalu.
3. juulil Pärnu jõel giidipäeva teinud Rainer Mahla paatkond lõpetas tulemuse kahe mõõdukalaga. “Liiga hilja sai mindud. Mina sain kohe alguses kolmanda viskega mõõdukala. Kala lõpetas umbes kella 16 paiku kollektiivselt võtu, landi vastu ei olnud neil enam mingit huvi. Nagu kartellikokkulepe.”
Pärnu kohaspets Norman Üpraus ütles neljapäeva pärastlõunal Kalastajale, et eelmise nädalaga võrreldes olulisi muutuseid jõel toimunud ei ole ning kala saamise eelduseks on hetkel Live-sonari olemasolu. „Püük on kaootiline – mõni päev on natuke parem, siis jälle täitsa kehv, kohati tundub, et selline vedamise teema rohkem. Ühel päeval tuul tõstab vett, siis jälle langetab – stabiilseid olusid pole,“ kurtis ta. „Mina sain eile küll normikohad kätte ja ühe 84 cm-se lasin ka tagasi, aga kogu aeg oli vaja tööd teha. Hästi palju oli katsetamist – oma 25 lanti käis otsas ja ei saanudki aru, mis värvingut koha kõige rohkem himustas. Üks võttis roosakat, teine lillat, kolmas pruuni jne – iga kala eelistas justkui eri värvi. Keeruline püük. Üks aga näib olevat kindel – koha tahab jätkuvalt suuri lante, 15 cm pikkuseid ja kohati suuremaidki. Väiksemad kala liikuma ei pane.“
Millises jõeosas kõige paremad saagid on olnud? „Koha paistab olevat igal pool üsna palju – sadamaalal, sõudekast üles, lennuki all. Aga kala hoiab rohkem keset vett – 8-meetrises vees ujub üheksa koha kümnest paar-kolm meetrit põhjast kõrgemal. Seetõttu tavajigitaja neid praegu eriti ei saagi.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Aga teised Pärnu kalad? „Ahvenast midagi kuulda ei ole ja süstemaatiliselt teda veel ei püüta. Tegelikult peaks täitsa minema ja proovima, nüüd ilmad lõi kuumaks, see võib sadamates mängu üleöö muuta. Sellistes oludes on reaalne ka südasuvise kuumaga laevade ja paatide vahelt tunniga kümmekond suurt kala saada,“ rääkis Üpraus. „Latikat püütakse põhiliselt kesklinnast vana masinatehase kandist. Valget kala on viimase nädalaga jõkke kõvasti sisse pressinud, lood näitab seda palju, sealhulgas ilusaid suuri latikaparvi.“
Peipsil tuleb ilusat ahvenat
Peipsil on ahvenapüük viimaste nädalatega järjest paremaks läinud ning ilusat kala on hakatud saama õige mitmelt poolt.
Tartlane Tõnu Lehtsaar on viimase nädala sees Peipsil käinud kaks korda ning läinud peale Vasknarvast. „Mõlemal korral on ahven muutunud aktiivseks alles hilja õhtul – eelviimasel korral üheksa paiku ja viimati lausa pärast kümmet. Ilmselt see viimane torm, mis üle käis, ja kuumalaine kohale jõudmine muutsid natuke mängureegleid,“ rääkis ta. „Samas kotikala mõõt oli viimati igati korralik, 200 grammist üles, ning sekka on tulnud ka üksikuid kohasid. Suitsuahjutäie olen mõlemal korral ikka koju viinud. Eelviimasel korral tuli kala enne mahatulekut iga viskega, parv oli ikka täitsa leilis, seekord päris nii lõbus ei olnud. Samas Vasknarva ma nüüd mõnda aega ilmselt sõita ei viitsi, sest ilusat ahvenat on hakanud tulema ka lähemalt – viimased uudised räägivad sellest, et Omedu ja Mustvee all saadakse kala väga hästi vaid kilomeetri kaugusel kaldast, mehed püüavad seal järjest limiite täis.“

- Jaak Kask Omedu alt trollitud ahvenatega. „Kala saab ka esimese randi tagant,” ütles ta Kalastajale.
- Foto: Jaak Kask
Tartus Kalastussport.ee kauplust pidav Sten Urbanik ütles Kalastajale, et tema on viimased korrad käinud järvel samuti Vasknarvast, aga klientide sõnul saadakse ahvenad juba ka altpoolt, Omedu ja Kallaste alt. „Viimane kord Vasknarvas ei olnud kõige parem – midagi tilkus päev läbi, aga head võttu polnud ja kala korralikult käima ei jäänudki. Lood näitas ahvenat palju, aga lihtsalt ei võtnud ja kõik. Järvel oli näha ka palju kalalaevu, ju vahepeal tormised ilmad ei lasknud püüda,“ rääkis ta.
Kaupluse klientide sõnul on Emajõel kohaga praegu pigem kehvasti. „Vesi paari sentimeetri kaupa küll langeb, aga on kokkuvõttes ikkagi väga kõrge. Raske on püüda, suuri päid on tarvis. Aga linaskit ja kokre õngitsetakse palju, sööta ostetakse päris hästi.“
Peipsil on hakanud tulema ilusat ahvenat.
Hanno Kask käis Peipsil kolmapäeval ning läks peale Mustveest. „Täitsa päise päeva ajal püüdsin, kümnest sain peale ja kolmest tulin maha, selleks ajaks oli 6 kg valitud ahvenat käes,“ ütles ta. „Puhast püügiaega tuli ehk paar tundi, ülejäänud aja sõitsin ringi ja otsisin kala. Kui ahvenad trollides üles leiad, saab kala ka microjigiga, aga mitte veel nii hästi kui suve lõpus. Sahmeni madalikult sain seekord ainult neli võttu, aga päeva kõige suurem ahven tuli just sealt. Taaliku ümbruses oli oluliselt lõbusam. Ütleme nii, et madalikel kala ketti veel ei tule, aga ahven on juba täiesti püütav. Kõige paremini toimisid erksates toonides landid – neoonkollane, vikerkaar ja papagoi.“

- Kui ahvenad õnnestub trollimisega üles leida, saab kala ka microjigiga. Hanno Kask võttis mõne tunniga ära 6 kg valitud kala.
- Foto: Hanno Kask
Kes praegu Peipsile plaanib minna, sellele teadmiseks, tuulevaikse ilmaga on järvel metsikult palju kihulasi, kes ronivad silma, suhu ja kõrva ega lase normaalselt olla ega püüda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood

10 hea käega haugikütti kirjeldavad oma kolme lemmikut