Ministri määrus „Ajutised püügikitsendused, püügiõiguse tasu ja püügivahendite piirarv harrastuskalapüügil 2025. aastal“ keelab 2025. aastal Pärnu lahes kalapüügi lanti järgi vedades e trollides. Piirang tugineb KIK-i 2014. aasta kalanduse programmi projekti nr 5960 „Koha Eesti rannikumeres: arvukuse dünaamika, ränded ja optimaalne varu kasutuse strateegia“ lõpparuandes esitatud hinnangutele. Keelu otsene põhjus on see, et landikolmikud pidid vigastama liialt paljusid alamõõdulisi kalu, kes võivad hiljem surra.
Jättes kõrvale piirangu kalakaitselised aspektid ning selle, kas üheksa aasta taguste olude põhjal ikka sobib täna piiranguid kehtestada, võib öelda, et harrastuskalastajate süüdistamine Pärnu lahe koha kadumises on absurdne. Piirangu rangus – keelata alamõõduliste kohade kaitseks lahel igasugune trolling – on küsitav, sest alternatiivina võinuks limiteerida ka püügivahendite arvu paadis nt ühele ridvale püüdja kohta või siis lubada lantidel kasutada ainult üheharulisi konkse (neid variante, muide, pakkus ka nimetatud lõpparuanne). Uuringu hinnangul olid harrastuspüügi saagid 2015. ja 2016. aastal suurusjärgus 5–10% kogupüügist ja see sisaldas ka püügi käigus tekkivat suremust, sh vigastuste tõttu tõenäoliselt hukkuvaid isendeid. Kas nende numbrite põhjal ikka on õigustatud trollingu kui põhilise kohapüügiviisi keelustamisega harrastajad Pärnu lahe kohavaru kasutajate hulgast sisuliselt välja tõrjuda?
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
2025. aastal jäävad harraspüüdjate püügivõimalused üldjoones samaks. Plaanis on aga mõned püügikitsendused ja muudatused püügikorralduses. Olulisemate muudatustena tõstetakse harrastuskaluri kalastuskaardi tasu ning keelatakse trollimine kohapüügil Pärnu lahes.
Kalapüüki reguleerivaid õigusakte muudetakse pea igal aastal. Seekord on need muudatused senistest mahukamad ning mitmed neist nihutavad paigast pikalt kehtinud reeglid. Ühtekokku on neid muudatusi 62 – püügivahendite definitsioonidest kalade püügikeeluaegadeni, seda nii kutselisel kui harrastuspüügil. Muudatuste pakett jõustub 1. jaanuaril 2021. Kõiki muudatusi siinkohal välja tooma ei hakka, vaid esitame valiku olulisematest.
Kas lisaks tugevale püügisurvele on veel midagi, mis Pärnu lahe koha asurkonda mõjutab?
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.