Pärast kevadist toitumisperioodi kalade aktiivsus langeb ning mida kõrgemaks tõuseb veekogudes temperatuur, seda väiksemat huvi ilmutab enamik kalaliike toitumise vastu. Mida sellistes oludes teha, millega püüda ja kuidas kalad võtma saada?

- Osades veekogudes – näiteks Paunküla veehoidlal ja Tammemäe karjääris – toitub latikas suvise leitsakuga keskpäeva paiku. Kui siis õigel ajal õiges kohas olla, võib saada kena saagi.
- Foto: Valeri Šabanov
Juuli on aasta kõige kuumem kuu – temperatuuri mõistes on tegemist suve kõrghetkega. See on aeg, kui pärast kevadist toitumisperioodi kalade aktiivsus langeb ning mida kõrgemaks tõuseb veekogudes temperatuur, seda väiksemat huvi ilmutab enamik kalaliike toitumise vastu. Osades madalamates veekogudes, eriti kaldaäärsetes piirkondades, võib vohav taimestik veest ära tarbida kalade eluks vajaliku hapniku, mistõttu tuleb aeg-ajalt ka kalade massilisi suviseid suremisi. Olen ise kord ühe niisuguse vaatepildi tunnistajaks olnud – Peipsi järve kaldaääred olid täis hapnikupuudusesse lämbunud kiiska. Loendasin ruutmeetri kohta keskmiselt paarkümmend lõpnud ja riknevat kalakest – ei olnud ilus vaatepilt.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Meetri kaugusel õngekorgist kerkib veepinnale hulk pisikesi mulle. Kümme sekundit hiljem tõuseb peegelsileda järvekese pinnale veel üks mullikeste kogum. Nüüd on need vaid paarikümne sentimeetri kaugusel sinu korgist. Hetke pärast hakkab ujuk pisitasa vasakule liikuma. Jääb siis seisma, tõuseb õige pisut ülespoole ning väriseb jupike aega. Ja vajub siis vaikselt, otsekui aegluubis, vee alla.
Ülipõhjalik lugu peibutussöötade valikust ja segamise põhimõtetest. Lisatud retseptid!
Oskuslik peibutussöötmine on õngitsemise üks alustalasid. Õigesti valitud ja ettevalmistatud peibutussööt võib korda saata imesid ja vastupidi – ebaõnnestunud valikud teha püügile korraliku karuteene. Alljärgnevas loos vaatlemegi, milliste kriteeriumite järgi erineva temperatuuriga vees peibutussööta valida, kuidas seda segada, milliseid lisaaineid kasutada jne.
Kuidas leida ja kokku segada selline peibutussööt, mis kala alla toob?
Siirupid, kuivad atraktorid, söödavärvid ja -lisandid: kuidas ja millal neid kasutada?
Kui tekib tahtmine suvel pere või sõpradega mõnusasti puhata või lihtsalt argimured mõneks ajaks peast välja ajada, on paras aeg telefon välja lülitada ning sõita Soome puhkama ja miks mitte ka kala püüdma. Selleks sobib suurepäraselt Turu saarestikus merekaldal asuv ning eestlastele kuuluv privaatne ja maaliline Merikoivula.