• 20.05.25, 06:45

10 kohta rannikumeres, kuhu kevadel tuulehaugi püüdma minna

Tuulehaug on meie rannikumere igakevadine külaline, keda on lihtne püüda, kel on suurepärased kulinaarsed omadused ja kes pakub piisavalt emotsioone, et kogu tegevus äge ja püüdjatele huvitav oleks. Tuulehaugipüük toimub reeglina paadist trollides, üksikutel juhtudel ka loopides. Kuhu aga seda pikanokalist kala püüdma minna?
10 kohta rannikumeres, kuhu kevadel tuulehaugi püüdma minna
  • Foto: Hanno Luukas
Teadupärast tuleb tuulehaug meie vetesse kuderändele Atlandi ookeanist läbi Taani väinade ning jõuab esmalt kohale Eesti edelapoolsetesse piirkondadesse, milleks on Sõrve sääre ümbrus ning Kihnu saare ja Manija vahe. Kumbki nimetatud kohtadest pole harrastuspüüdjate seas ülemäära populaarne, aga kui sinna õigel hetkel peale sattuda, võib püük osutuda vägagi edukaks. Reeglina on tuulehaug sõltuvalt merevee temperatuurist püütav mai keskpaigast kuni juuni esimeste nädalateni, siis äkki on kala kadunud ja püük läbi.

Seotud lood

Lood
  • 22.05.24, 22:07
Hambanööriga rakendus tuulehaugile
Tuulehaugipüügil kasutatakse reeglina lisaks tavapärasele landikonksule veel ka täiendavat trossi või tamiilijupi otsa seotud kolmikut, mis aitab suurendada kättesaadavate kalade arvu. Kui aga näpuga seaduses järge ajada, on selline lahendus rangelt võttes ebaseaduslik (või asub vähemalt n-ö hallis alas), sest kala jääb enamikel juhtudel otsa ikkagi väljastpoolt. Kalastajalt on küsitud, kas tuulehaugi siis tõesti kuidagi muudmoodi kätte saada ei ole võimalik.
Lood
  • 04.02.25, 16:50
Kalalt saadud Anisakis simplex võib inimese organismis elada mitu kuud
Põhja-Norra kalavete külastajad kurdavad – varasemalt püügikaladest peamiselt merilutsus jt tursalistes parasiteerinud ussid ladinakeelse nimega Anisakis on nüüd aina enam levinud ka paaliatesse ja lõhedesse. Kuna tegemist on inimesele ohtliku parasiidiga, palusime teemat valgustada parasiitide asjatundjal Aleksei Turovskil.
Lood
  • 05.03.25, 07:00
Meriforellipüük paadist: mine sinna, kuhu kahlates ei pääse
Suur kevad on kohe käes ja sellega koos saabub ka aasta oodatuim aeg meriforelliküttidele. Kohe, kui veed veidigi soojemaks lähevad, leiab iga merre ulatuva nuki otsast kalamehe või kaks, kes üritavad meie vete ühe ihaldatuma kalaga kontakti saada. Tihti on mereäär õigetes püügikohtades nii tihedalt rahvastatud, et hiljaks jäädes ei olegi kuskile minna. Just sellel – aga ka mitmetel teistel põhjustel – eelistan mina juba aastaid meriforelli püüda paadist.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele