• 04.02.25, 16:50

Kalalt saadud Anisakis simplex võib inimese organismis elada mitu kuud

Põhja-Norra kalavete külastajad kurdavad – varasemalt püügikaladest peamiselt merilutsus jt tursalistes parasiteerinud ussid ladinakeelse nimega Anisakis on nüüd aina enam levinud ka paaliatesse ja lõhedesse. Kuna tegemist on inimesele ohtliku parasiidiga, palusime teemat valgustada parasiitide asjatundjal Aleksei Turovskil.
Anisakis simplex – parasiit, kes võib inimese organismis elada mitu kuud.
  • Anisakis simplex – parasiit, kes võib inimese organismis elada mitu kuud.
Head kalamehed ja kalatoidulised, me oleme väga veendunult ja harjumuspäraselt pidanud meie vete kalu ohutuks toiduks ja nii see üldjoontes ka on. Kirde- ja idapoolsetes Läänemere osades on tõesti vähe kalade parasiite, mis mingilgi määral inimesele ohtu võivad kujutada. Nende seas mainime kõigile hästi tuntud laiussi (harilik ja nn Norra laiuss), kes on küll patogeenne, levides kaladest peamiselt haugiga, mingil määral ahvena ja lutsuga ning suhteliselt harva lõhilastega (forelliga), kuid ei ole siiski surmavalt ohtlik. Laiuss röövib inimese ja teiste loomade (nt. kiskjalised) soolestikus elades organismilt B12 vitamiini, tekitab pahandusi, k.a aneemiat, kuid surmav ta ei ole.

Seotud lood

Lood
  • 18.02.25, 07:00
Meriforelli kõhus on ussid! Kas peaksime kala ära viskama?
Meriforell on ihaldatud püügiobjekt nii harrastuskalastajatele kui rannakaluritele. Üldine arvamus on, et forellil on meie vetes lisaks headele elutingimustele turvaline elada ka seetõttu, et neid ei ohusta haigused, sealhulgas parasiidid. Kas see on ka tegelikult nii?
Lood
  • 29.01.21, 20:39
Norras annad sõrme, aga kaotad terve käe
Põhja-Norra on koht, kus käies annad kalakuradile alustuseks sõrme, aga lõpuks kaotad terve käe. Ikka hoopis teine püük ja teised kalad kui Eestis! Kuna kevadel olid piirid koroona tõttu kinni ja mitmel kaaslasel jäid ära planeeritud püügid Soomes ja Rootsis, ootasime selle aasta Norra-reisi eriti pikisilmi.
Lood
  • 30.11.21, 10:49
Norra kalaretk: limiidid täis ja tuju hea
Covid-19 on viimasel paaril aastal teinud kalameeste reisiplaanidesse hulga korrektuure. Kuna reisimine on riskantne või riikide suletuse tõttu üldse võimatu, on suur osa kalastajaid oma piiritagused püügiretked ära jätnud. Sel suvel aga leevendas olukorda vaktsineerimine ning kalamehed, kel süstid käes, pääsesid jälle polaarjoone-tagustele vetele lustima.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.08.23, 21:58
Haugipüük Lowrance Active Target süsteemi abil
Uue põlvkonna andur näitab kala asukohta veekogus umbes sama moodi nagu arst vaatab ultraheliaparaadiga sinu kõhtu.
Tagasi Kalastaja esilehele